Szkoła rodzenia - czy jest konieczna?

Ciąża jest poważnym wyzwaniem. Wiele kobiet boryka się z lękiem i wątpliwościami. W końcu chcą zrobić wszystko tak, jak należy, zwłaszcza gdy chodzi o pierwsze dziecko. Z tego powodu wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy uczęszczanie do szkoły rodzenia może im pomóc. Z poniższych treści dowiesz się, jakie korzyści wynikają z obecności na takich zajęciach.

Szkoła rodzenia ma na celu udzielić wsparcia kobietom w ciąży i dostarczyć im jak najwięcej informacji dotyczących porodu, okresu po porodzie, karmienia piersią i codziennego życia z dzieckiem. Ponadto oferuje porady dotyczące wyboru właściwego miejsca porodu, opracowania planu porodu, w tym radzenie sobie ze skurczami i uśmierzaniem bólu, a także informacji na temat różnych pozycji porodu oraz daje wskazówki, jak reagować na sytuacje stresowe. W szkołach rodzenia omawiane są również rolę partnera podczas ciąży i porodu. Uzupełnieniem są odpowiednie ćwiczenia oddechowe, ruchowe i relaksacyjne, które są prowadzone w trakcie zajęć. Szkoła rodzenia to miejsce, które przygotowuje przyszłe mamy do życia z dzieckiem oraz do wyzwań, które na nią czekają.

szkoła rodzenia

Jakie są rodzaje zajęć?

Istnieją zajęcia indywidualne lub dla par, podczas których kobiety mogą ćwiczyć razem z partnerem. Oferty sięgają od jogi po taniec brzucha, gimnastykę i przygotowanie do wodnego porodu. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w szpitalu, placówce powiązanej lub w prywatnej praktyce. Dla doświadczonych matek dostępne są specjalne kursy odświeżające wiedzę. W większości przypadków zajęcia dotyczące porodu prowadzone są przez położną.

Kiedy powinnaś wybrać się do szkoły rodzenia?

Zajęcia w szkołach rodzenia cieszą się dużą popularnością. Z tego powodu ważne jest, aby zapisać się na kurs już na początku ciąży, najlepiej przed 20 tygodniem, abyś mogła ukończyć kurs na trzy do czterech tygodni przed przewidywanym terminem.

Jak długo trwa szkoła rodzenia?

Zajęcia trwają kilka tygodni lub miesięcy i zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu po południu. Inne mogą być ukończone w jeden weekend. Większość szkół rodzenia prowadzi lekcje dla stałej grupy, dlatego wymagają rejestracji. Grupa składa się z około 8 do 10 członków, aby każda z ciężarnych kobiet mogła uzyskać odpowiednie wsparcie.

Korzyści

Szkoła rodzenia polecana jest wszystkim kobietom, szczególnie tym, które są w ciąży po raz pierwszy. Wiele korzyści wynika z uczestnictwa w zajęciach, m.in.:

Jak znaleźć odpowiednią szkołę rodzenia?

Ponieważ każda kobieta ma inne potrzeby, ważne jest, aby dobrała zajęcia do własnych wymagań. Szukając odpowiedniego miejsca, zwróć uwagę na kilka ofert i przyjrzyj się ich treściom. Informacji na ten temat udzielają również ginekolodzy i szpitale. Pamiętaj, że jeśli dana szkoła rodzenia nie będzie Cię zadowalać w każdej chwili możesz zmienić placówkę.

KOMENTARZE:
• Jagoda
http://www.heget.pl/ | 2019-09-20

Uczestnictwo w kursie rodzenia przygotowało mnie psychicznie to dnia porodu. Wiedziałam jak mam się zachować i co przygotować do szpitala.