Wybór żłobka - na co zwrócić uwagę

Decyzja o wysłaniu dziecka do żłobka, może być dla Ciebie i Twojej rodziny dużym krokiem naprzód. Wybór miejsca, które będzie odpowiednie dla Ciebie i Twojej pociechy, jest naprawdę ważną częścią tworzenia pozytywnych doświadczeń z edukacją. W tym celu przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać żłobek najbardziej dostosowany do potrzeb Twoich i Twojego maluszka.

Co to jest żłobek?

małe dzieci

Określenie "żłobek" może być mylące, ponieważ może być używane w odniesieniu do kilku rodzajów otoczenia. Najczęściej rozumie się przez to prywatne żłobki dzienne, zwykle dla dzieci w wieku od trzech miesięcy do pięciu lat. Ponieważ ich celem jest zapewnienie opieki nad dziećmi, dzięki czemu ułatwiają życie pracującym rodzicom, są one zazwyczaj otwarte przez cały rok (z wyjątkiem dni wolnych od pracy), a ich godziny otwarcia wynoszą od 8.00 do 18.00.

Różnią się one zatem od przedszkoli, które otwierane są tylko w czasie trwania semestru i przyjmują dzieci w wieku od 3 do 5 lat (choć niektóre nawet od 2 lat). Niektóre przedszkola oferują tylko zajęcia poranne lub popołudniowe, a nie całodzienne.

Jak mogę sprawdzić, jakie żłobki znajdują się w mojej okolicy?

Listę żłobków w Twoim regionie znajdziesz na odpowiedniej stronie internetowej. Możesz także poprosić bardziej doświadczonych rodziców o polecenie sprawdzonego żłobka. Jednak pamiętaj, że są różne dzieci o różnych potrzebach, więc przy podejmowaniu decyzji nie kieruj się tylko opinią innych.

W jaki sposób wybrać żłobek?

Najlepszym sposobem na wybranie żłobka dla swojego dziecka jest odwiedzenie kilku placówek. Dzięki temu poznasz różnorodne oferty, zobaczysz, czym się one od siebie różnią i zrozumiesz, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Odwiedź żłobek w ciągu normalnego dnia, wtedy będziesz mógł zauważyć, jak to jest naprawdę, a nie na zorganizowanym wydarzeniu otwartym, kiedy wszystko jest ustawione i specjalnie przygotowane.

Istnieje kilka podstawowych i praktycznych pytań, które możesz wykorzystać, aby zrobić listę potrzeb i wymagań, są to m.in.:

Słuchanie własnego instynktu jest najważniejszą rzeczą w podejmowaniu decyzji, ale są też pewne konkretne rzeczy, na które należy zwracać uwagę lub o które należy zapytać, co również pomoże w wyborze. Należą do nich m.in.:

Personel

Dowiedzenie się więcej o osobach, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, jest ważne. Porozmawiaj z personelem w każdym żłobku, obserwuj podczas zajęć z dziećmi.

Spróbuj dowiedzieć się, jaka jest rotacja personelu w danym miejscu. Badania pokazują, że ważne jest, aby dzieci miały styczność z jednym, maksymalnie dwoma opiekunami, szczególnie na wczesnym etapie rozwoju, to pomaga im budować zaufanie do drugiej osoby oraz sprawia, że czują się bezpieczne. Sprawdź również stosunek liczby pracowników do liczby dzieci oraz rodzaje kwalifikacji osób tam pracujących, ponieważ mogą się one różnić.

Podejmowanie tego rodzaju decyzji jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach może nawet być to decyzja, którą trzeba podjąć, zanim urodzi się dziecko. Nie spiesz się i znajdź żłobek, który wyda Ci się właściwy, a jeśli w dowolnym momencie coś Ci się nie spodoba, pamiętaj, że możesz zmienić swoją decyzję.

źródła: